top of page
נוף2.jpg

ספר "השמיים שבתוכי – יומנה של אתי הילסום" מלווה אותי כבר שנים.
אתי הילסום, בחורה הולנדית, כתבה יומנים במהלך השנים 1941-1943 ונרצחה באושוויץ כשהיא בת 29. היומנים שהותירה הם עדות מרגשת  לתהליך התעוררות רגשי, אינטלקטואלי ודתי שעברה בשנתיים האחרונות לחייה.

במהלך חמש שנים יצרתי עבודות בהשראת אישיותה המופלאה והתהליך הטרנספורמטיבי אותו עברה.
העבודות מצוירות על שקיות תה משומשות וחומרים נוספים שנמצאו ברחוב. חומרים חסרי ערך שקיבלו צבעוניות מהשימוש בהם ומהחשיפה בחוץ למזגי אויר שונים. על מצע מוכתם וסדוק זה ציירתי בצבעי מים, דיו, פסטל יבש וגואש.
השילוב בין הדימויים המצוירים, המתאמצים להנכיח את עצמם ואת יופיים על רקע החומרים המתפוררים - מסמל עבורי את נחישותה הערכית של אתי הילסום ואת ייחודיותה במציאות הבלתי אפשרית בה היא חיה.

העבודות שיצרתי בהשראתה התגבשו לתערוכה שהוצגה ביולי 2021 בבית האמנים בתל אביב ולאחר מכן במרץ 2022 במוזיאון היהדות במרכז צימבליסטה בתל אביב.

מוצגות כאן מספר עבודות מהסדרה.

-פרפר-מוקטן.jpg

לאמנות יש נטיה לתת לי מענה מדוייק למצבים השונים בהם אני נמצאת. אל המנדלה הגעתי בתקופה שבה התחלתי לצייר הכל במעגלים, זה התחיל בזרים עגולים, בריכות עגולות, ירח במרכז וסביבו כוכבים, וכדומה, ציורים שהתחילו מנקודת מרכז על הבד והמשיכו להתרחב במעגל. תוך כמה שבועות נזכרתי במנדלות שראיתי בנפאל והבנתי שזה מה שאני רוצה לצייר - מבנה שיש לו נקודת מרכז שממנה יוצא מעגל ובתוכו מתנהלת כל היצירה, כך התחיל המסע שלי לאסוף את עצמי ולהבין מה באמת אני רוצה באותה תקופה.

mandala-c2.jpg

בתקופה שציירתי מנדלות נתקלתי בספרו של מאסרו אמוטו "מסרים מהמים" ועולם שלם נפתח בפני. הספר מתאר מחקר שיצר אמוטו ובו הוא גילה שכאשר מים נחשפים לצלילים, מילים או רגשות שונים, מבנה הגביש שלהם משתנה. כשהגביש נחשף למוסיקה צורמת או משפטי נאצה, למשל, המבנה שלו מפורק ומפורר. בחשיפה למוסיקה הרמונית ומשפטים חיוביים, מתגלה גביש משושה סימטרי. המסקנה של אמוטו הייתה שהמים משקפים בצורת התגבשותם את האווירה אליה נחשפו. מכיוון שגופנו עשוי 70% מים חשבתי לעצמי איך יראו גבישי המים שבגופי בהלכי רוח שונים. הפרויקט המוצג כאן מראה מספר עבודות מתוך סדרה שנעשתה במהלך שנה בה ציירתי גבישים כפי שהם עלו בדמיוני במצבי הרוח המשתנים.

מוקטן10.jpg

בתקופה שבה הייתי צריכה לקחת החלטה משמעותית אם לצאת לדרך חדשה או לא, חלמתי חלום ובו אני עומדת במדבר ומהאופק מתקרבת אלי ציפור אגדתית בצבעי אדום כחול וזהב, מתיישבת  מולי ומספרת לי שהיא ציפור האש.   התעוררתי נרגשת וישר הלכתי לחפש בגוגל על הציפור הזו. התברר ש"ציפור האש" זה אחד השמות של הפניקס, (בעברית: עוף החול) ציפור הקשורה לסיפור אגדה המופיע בתרבויות רבות ושונות. למרות השוני בין סיפורי האגדות, בסיס הסיפור נותר כזה: ישנה ציפור אגדתית אחת ויחידה החיה במדבר במחזוריות. מקץ 500 או אלף שנה, כשהיא חשה מותשת ועייפה, היא מעלה את עצמה באש ומתוך האפר נולדת צעירה ורעננה. במשך שנה ציירתי את הציפור הזו ובסופה לקחתי החלטה ויצאתי לדרך חדשה. מוצגות כאן כמה עבודות מתוך הסידרה שנוצרה:

ניתן לרכוש הדפסים של חלק מהעבודות 

מצורף מאמר על עוף החול שניתן לגשת אליו דרך לחיצה על הקישור:

לעוף החול.jpg

כתבה בעיתון על שיטתו של ד"ר פינקי פיינשטיין, שבתה את ליבי. הוא הבטיח ביטוי אישי ורגשי דרך ציור, ואני, אחרי תקופה של ציורים נאיביים כמו עוף החול ואחרים, הרגשתי שזה בדיוק מה שאני צריכה. קניתי את הספר שלו, הצטרפתי לסדנה ומשם הגעתי לקורס הנחייה. זו טכניקת ציור חופשית, ללא ביקורת וללא שיפוטיות, לא להאמין לאן אפשר להגיע כשלא מתכננים. מצורף מדגם מהעבודות:

לציור אינטואיטיבי.jpg

התאהבתי בצבעי מים בתקופה בה ציירתי ציור אינטואיטיבי בטכניקה מהירה, בעבודת שכבות ובפורמטים גדולים. עבודה בצבעי המים היא הניגוד המוחלט לזה, איתם אני עובדת במעט חומר, באיטיות, ובתשומת לב למעברים העדינים בין הגוונים. זו עבודה שדורשת מבחינתי חשיבה ותכנון מוקדמים. התאהבתי בצבעי מים בעיקר בגלל השקיפות שלהם והאור שמבצבץ דרכם מצבעו הלבן של הנייר. זה קסם איך עם מעט חומר והרבה מים ניתן לצייר עולם שלם.

לצבעי מים.jpg

הכל התחיל מאישה נחמדה שישבה מולי בהרצאה, שירבטה, גזרה והדביקה במחברת קטנה ויפה. מרוב שהתרכזתי בה לא שמעתי את ההרצאה, אבל יצאתי משם נחושה בדעתי לברר מה היא עשתה. ככה הכרתי את היומן הויזואלי, וכבר למחרת יצרתי יומן משלי. חצי שנה אחרי כן נרשמתי לקורס מלוות דרך בשיטת היומן הויזואלי אצל רקפת הדר, ומאז אני מעבירה סדנאות יומן ויזואלי. היומן הויזואלי הוא יומן אישי שנעשה בכריכה ידנית (אבל לא רק) ובו ניתן לבטא תכנים אישיים באמצעים אמנותיים כמו קולאז', הדפס, ציור, צילום ומילים. אני אוהבת את היומן הויזואלי כי הוא נגיש ליצירה תמיד ובכל מקום. הוא מאפשר לי באמצעים פשוטים וזמינים לבטא את עצמי, בצרוף של מילים או בעיקר כשנגמרות לי המילים

ליומן הויזואלי.jpg
bottom of page